Regionalna Fundacja Walki z Rakiem

Walczmy razem

Badaj się, aby mieć pewność

Rozpoznaj przeciwnika

Razem odważniej, bądź blisko

Profilaktyka to podstawa

Wspieraj onkologię

Pomagaj razem z nami

Promuj zdrowy styl życia i profilaktykę

Dbaj o siebie i najbliższych

Wygrywaj z rakiem

Pytaj i zdobywaj wiedzę

Napisz do nas.

Sprawdź jak dołączyć do naszej społeczności.

Zostań mecenasem i wspieraj działalność fundacji.

Dołącz do naszej społeczności i pomagaj razem z nami.

Sprawdź co u nas nowego.

Artykuły, wydarzenia, porady onkologiczne.

Szkoła on- line dla pacjentów i ich rodzin

Gdzie szukać pomocy? Jak żyć z chorobą nowotworową?
Najczęściej zadawane pytania. Najciekawsze artykuły z całego kraju. Poradniki i informacje.

Chciałbyś uzyskać dodatkowe informacje? Napisz do nas: fundacja@onkologia.szczecin.pl

Chemioterapia - na czym polega?

Chemioterapia polega na podawaniu cytostatyków, które niszczą lub hamują namnażanie komórek nowotworowych. Leki te najczęściej podaje się w postaci wlewów dożylnych, iniekcji domięśniowych lub doustnie. W określonych sytuacjach preparaty te mogą być wstrzyknięte do płynu mózgowo-rdzeniowego, opłucnej, pęcherza moczowego.

Cytostatyki mogą być podawane pojedynczo jako tzw. chemioterapia monolekowa lub częściej w różnej kombinacji jako tzw. chemioterapia wielolekowa. Czas trwania wlewu różni się od kilku minut do kilkudziesięciu godzin i jest ściśle określony programem terapeutycznym i zależy od farmakokinetyki leku. Niekiedy kuracje chemiczne wymagają założenia cewnika do naczyń centralnych (przy bardzo intensywnym leczeniu), zazwyczaj jednak są podawane przez zwykły wenflon.

Aktywność fizyczna w chorobie nowotworowej

Systematyczna aktywność fizyczna stanowi uznaną składową pożądanego i zdrowego stylu życia, który odgrywa kluczową rolę w profilaktyce wielu chorób, w tym nowotworów.

W ostatnich latach przeprowadzono szereg badań oceniających znaczenie aktywności ruchowej w profilaktyce raka, w okresie terapii onkologicznej oraz po zakończeniu leczenia przeciwnowotworowego.

Wyniki są obiecujące i jednoznacznie podkreślają wartość aktywności fizycznej w onkoprofilaktyce.

Przeczytaj więcej na:  https://www.zwrotnikraka.pl/?p=15906

Odwiedź  nas